| alfabet258 a întrebat:

Cat oxigen produce un pom fructifer, dar un brad? Dacă fiecare om ar planta câte un copac, cu cât la sută ar crește cantitatea de oxigen din aer?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"Dacă fiecare om ar planta câte un copac, cu cât la sută ar crește cantitatea de oxigen"

asta ar fi vreo 8 mld de arbori.
Amazonia are peste 300 miliarde arbori - deci rezultatul ar fi abia vizibil (măsurabil)

8 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Depinde mult de la rasa la rasa, cat de mare e..etc, dar sa zici la nivel minim un pom acopera necesarul de oxigen al unui om pe un an.

Daca fiecare din noi ar planta un pom nu s-ar schimba mare chestie, cred ca nu ai idee cati copacei exista in momentul asta happy

Oricum mare parte din oxigenul de pe planeta e produs de algele marine, padurile tropicale sunt pe 2. Pomisorii nostri fructiferi sunt probabil undeva la coada.

| gabicoo a răspuns:

Nu prea mult!
Dar ideea cu plantat-ul nu e rea!

| JusTPauL a răspuns:

Ținând cont ca pădurea amazoniana care e imensa produce aproape 20% din oxigenul de pe planeta. Pădurile din România nu produc nici 50%din necesarul României.
Pădurile amazoniene ard deja de 3 săptămâni, mai mult decât au tăiat ăștia din România.
Asa ca nu are rost sa ne mai plângem de pădurile infime din România.

| sierra1 a răspuns (pentru JusTPauL):

"pădurea amazoniana care e imensa produce aproape 20% din oxigenul de pe planeta"

nu prea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Ba da. Asa e. Vizioneaza documentare.
Produce aproape 20 la suta din oxigenul de pe planeta, dar il consuma in intregime. Asta a uitat sa mentioneze Paul.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dragă, cifrele tale sunt false, mai caută

| hmu a răspuns:

Un om ca sa respire un an ii trebuie 8 pomi