| MartinPope a întrebat:

Cat se greu e sa intri la medicina? Cate ore trebuie sa inveti pe zi? Trebuie mai mult sa tocesti grilele sau efectiv sa inveti materia?
Alte sfaturi please

Funda!

4 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Ficamea a invatat continu timp de 3 luni. Facea pauze doar cand dormea, manca, se spala si iar la invatat.Acum depinde si de capacitatea omului de a retine

| WhiteLife a răspuns:

Este destul de greu daca te gândești că la alte facultăți nu dai deloc examen de admitere. Este mai greu pentru cei care in liceu nu au făcut biologie și chimie, pentru că trebuie să învețe de la 0. Trebuie sa te pregătești cu un an-doi înainte, sa înveți materia mai întâi de toate și apoi grilele. Degeaba înveți doar grilele, pentru că atunci când vor începe cursurile nu vei mai ști nimic.

| asuari a răspuns:

Știu că i-am spus unui doctor că as vrea să dau la medicină. Răspunsul lui a fost:,, trebuia sa te apuci in clasa a 4-a sa te pregătești".
Da, e foarte mult de învățat. Și sunt arați studenți care vor sa între. Locurile se iau ca pâinea calda, dar in final merita: salariu frumos, program scurt, spațiu de lucru curat, statut respectat in societate. Sună ideal!
Eu cred ca trebuie sa înveți materia, nu tocmai grilele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E destul de greu. Dacă ai memorie bună biologia poți să o tocești, dar la chimie și fizică trebuie să înțelegi, să faci meditații, măcar cu un an doi înainte.
Ca și număr de ore, înveți câte poți.
Iar grilele le tocești degeaba dacă vei avea întrebări la prima vedere. Materia trebuie știută cât mai bine, dacă știi materia știi și grilele.