| Alexandru98 a întrebat:

Cate exemple de algoritmi cunoasteti? Care sunt acelea?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Algoritmi de cautare, de sortare. daca dai un search pe google pentru algoritmi de sortare ai sa gasesti o multime.

| dovleac a răspuns:

algoritmul de construcție a unui automobil (urmărind procedeele și schițele de fabricație);
algoritmul de folosire a unei mașini-unelte (citind manualul de folosire);
algoritmul de explorare a unui labirint în vederea găsirii unei ieșiri (una din soluții: se ține o mână pe perete și se merge fără a o dezlipi de acesta).
algoritmul (ordinea operațiilor, sau "check list ") la decolarea unui turbojet. Acest algoritm desigur nu ține în mod direct de domeniul matematicii sau informaticii.
Algoritm pentru Semnături Digitale

astea

| Alexandru98 explică (pentru dovleac):

Mersi, dar pe astea le-am gasit si eu pe net

| dovleac a răspuns:

Dai te rog funda?