| Mihai_Claudiu_1993 a întrebat:

Caut si eu formula pentru logaritm in baza 1 supra 2 din 4...
si formula la 5 la puterea 1 pe 2... ma ajuta careva?

Răspuns Câştigător
| FraNNNkie10 a răspuns:

Nu exista formula, la prima, raspunsul este (-2) si la a doua, raspunsul este (radical din 2). 1 supra 2 la putere cu minus este 2 supra 1, adica orice fractie, la putere negativa, se rastoarna. Si vine 1/2 la -2 = 4 happy. La a doua, 5 la puterea 1/2, numarul de sub linia de fractie, este indicele radicalului, si numarul de deasupra liniei de fractie, trece la puterea lui 5 happy. Adica daca era 3 la puterea 2/3, era radical indice 3 din 9 happy. Cu placere.

2 răspunsuri:
| simomih a răspuns:

Logaritm in baza 1 pe 2 din 4=2*logaritm in baza 1pe 2 din2 care este egal cu 2 * 1 supra logaritm in baza 2 din 1 pe 2=2* 1 pe[ logaritm in baza 2 din 1 -(minus) logaritm in baza 2 din 2]..care este egal cu 2(ori)* 1 pe (0+1)=2.sper ca ai inteles.

| simomih a răspuns:

Iar 5 la 1 pe 2=radical din 5 care da 2, 23