| Cypronge a întrebat:

Ce ai face daca asupra ta a fost impus un sistem religios si convingeri, opinii de discriminare pentru alte persoane?
Ce faci cand vezi ca familia si majoritatea prietenilor tai nu vor sa asculte ce ai de spus pentru ca opinia ta e diferita fata de a lor in legatura cu religia si libertatea fiecarui om de a face cea vrea cu viata lui si de trai asa cum iti place fara a fi judecat?
Eu nu am convingeri, eu am indoieli, eu sunt ateu.
Dar ce as putea spune sau face pentru ca familia sa acepte ca sunt diferit fata de ei, si ca nu ma voi schimba pentru a le fi pe plac?

2 răspunsuri:
| Gabriela0206 a răspuns:

Si conceptele mele tind spre ateism. Doar ca eu cred ca exista ceva anume care mentine lumea in echilibru, ceva superior oamenilor din prezent. Unii spun ca este Dumnezeu, altii spun ca sunt diversi zei, altii ca sunt fiinte extraterestre. Fiind nascuta intr-o familie crestin ortodoxa, cred ca acel ceva este Dumnezeu. Dar nu cred tot ce ne baga pe gat biserica - absolut nu! Iti recomand cu placere carte Codul lui Da Vinci- Dan Brown. Acolo se explica asemenea lucrurihappy.
Cat despre problema ta, nu prea ai ce face. Daca tu ai ales ateismul, ei nu au cum sa iti schimbe alegerea. Ce pot sa iti faca? Sa iti stearga memoria? Sa te omoare pentru ca ai credinta ta? Nu este vina ta ca te-ai nascut intr-o familie care are alta pareri decat tine. Familia nu ne-o alegem!
Fiecare are dreptul sa aleaga, fiecare face ce vrea cu viata lui, fiecare crede in ce vrea el. Daca familia te respinge doar pentru ca esti ateu trebuie sa porti o discutie serioasa cu ei, nu este normal!
Daca vrei sa mai vorbim, imi poti lasa id-ul tau de mess intr-un mesaj!
O zi buna si mult succes in problema ta! happy

| georgescu40 a răspuns:

Ateismul se bazeaza pe convingeri nu pe indoieli.Iti recomand pentru ati intari aceste convingeri sa citesti postarile de pe blogul unui medic neurolog roman cu o gandire sanatoasa.Blogul se numestetonguerin filtrul ratiunii.Sa fi sigur ca esti mai istet decat cei care se inspira bin basmele evreiesti din epoca bronzului.