| anonim_4396 a întrebat:

Ce am fi fara educatie?
Vad atatia copii de gradinita care intreaba de felatie.
Ce am fi fara internet?
Daca am invata despre sex, incet-incet.
Ce am fi fara vedete porno la televizor?
Astfel am putea educa copii mult mai usor.

Am fi o lume civilizata.
Dar la noi asta e o minciuna gogonata.
Ce am fi cu un popor muncitor?
Cu politicieni cinstiti, ce ofera ajutor?

Ce am fi fara educatie?
Cine o are, s-o pastreze, in ziua de azi este o comoara in viata omului si mai ales cei 7 ani. In ziua de azi, cand lumea se indeparteaza de civilizatie si arunca acea educatie, mica-mare.
Educatia este singura care poate schimba situatia actuala din Romania. Insa, mai putem sa educam pe cineva? Poate generatiile tinere! Tineret, madria tarii!

Răspuns Câştigător
| anna01 a răspuns:

Decaderea societatii te roade pe tine, iti inteleg durerea.Se pare ca mergem pe un drum ireversibil intr-o societate tot mai sufocata de de nulitati si de pseudo-valori si unde rasar timide vechile radacini bune. Tinerii sunt resursa regenerabila a societatii.Educatia este tot ce avem mai de pret, dar trece in urma altora, smerita.Sa speram ca nu ne vom afunda in acesta mlastina. Oriunde exista o speranta.Priveste increzator si vei vedea ca sunt tineri care se unesc pentru a face ceva bun, un exemplu este si site-ul asta, unde, cred ca sunt preponderent tineri. Unde-i suflet tanar, totul se reinnoiste.

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Fara educatie nu am fi nimic. Din pacate din ce observ tinerii care vin din urma nu prea sunt interesati de educatie. Imi e si teama cand ma gandesc la chinurile prin care voi trece in a-mi educa si eu copii cand va fi vremea. Observ o involutie, copiii de mici cresc in ideea ca educatia nu e buna si ca ei trebuie sa faca ce vor. Daca unii ne acuza pe noi ca am fi o generatie rebela, ar trebui sa ne compatimeasca pentru ca noi vom suferi mai mult ca ei in viitor.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Pe cine să mai educi? Pe cea cu periuţa eventual...sau cea care nu ştia că pentru a face copii e nevoie de doi oameni de sex diferit, sau pe cel care se joacă toată ziua "cantăr straic"... şi exemplele pot continua.
Da, prin educaţie se poate, dar trebuie tăiat de la rădăcină totul: fără prostii la televizor şi pe Internet, fără exemple proaste din partea adulţilor şi cu profesori care îi învaţă pe copii faptul că anumite cunoştinţe sunt mai importante ca şi notele.

| Razvan a răspuns:

Cam putine intrebarilaughing
Fara educatie am fi nimeni, desi in in curand se va ajunge si aici.Si toate chestiile astea te fac sa te intrebi daca chiar mai merita sa ii spui copilului tau nu fa asta sau aia cand el are atat de multe exemple negative in fata.Degeaba se incearca educarea generatiei tinere. Ei nici macar nu stiu cine a fost Cuza iar daca ii intrebi de "Floare albastra" iti zic ca esti florarraised eyebrows
La inceput ma amuza, acum ma dezgusta.Parca ar fi o piesa de teatru in care fiecare incearca sa para superior in ochii vecinului.
Ma intreb daca putem sa ajungem mai jos de atat?
Cred ca da.Mereu e loc de mai rauwinking

daniela
| daniela a răspuns:

Niste oameni simpli care traiesc numai pentru a supravietui in ignoranta.

| maya_7683 a răspuns:

Fara educatie am fi ca un vapor aflat in deriva... fara educatie am fi fara glorie, asemeni unui popor fara istorie.
Da, educatia este o mare comoara pentru cel care o are, cel care are educatie este un om echilibrat, un om just si ferm. Cei 7 ani de acasa, din pacate acesta notiune o gasesti tot mai rar printre tinerii din ziua de azi.pentru ca parintii sunt mult prea ocupati ca sa faca bani fie in tara fie peste horare, nesocotind insa cel mai important amanunt.ca avearea e in copii lor si in felul in care acestia cresc si se formeaza, caci, da, ei reprezinta viitorul acestei tari. Din pacate educatia conteaza tot mai putin, caracterul, normele morale.Am ajuns din nefericire sa conteze mai mult cit ai in portofel nu cit te duce capul.Traim intr-o tara de corupti in care, cel cu potential este la cazma iar cei analfabeti stau la cirma tarii si se fac ca ne conduc.
Avem nevoie de educatie, caci numai asa putem sa ne afirmam ca si popor civilizat.

| alexutzu00791 a răspuns:

Asta e, ne acomodam cu situatia. Cred insa ca noi deja suntem invidiosi pe generatie de maine sau de azi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iar o intrebare bunawinkingwinking.
Iti reamintesc ca inainte, lumea se plangea de regimul comunist a lui Ceausescu, acum ca avem democratie, ce ai fi vrut sa se intample? Orice regim politic are si parti bune, dar si rele. Noi de cele mai multe ori ne axam pe cele rele, de aici si toate cele spuse de tine.
Ti-ar placea sa revina comunismul in tara? Poi sa stii ca macar acum, in democratie, am evoluat foarte mult in tehnologie si vom evolua in continuare, si asta este un lucru foarte bunwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@daniela -Fara educatie nu te numesti om. Am fi niste animale ce lupta dupa legile junglei, si nici macar atat nu am respecta, pentru ca respectarea legilor o ai din educatie.
Fara educatie nu ar mai exista omul!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@c2rmen -Nu ma intereseaza regimul politic, daca exista o societate civilizata sunt multumit. Insa in perioada regimului comunist, exista mai multa constrangere, prin urmare oameni mai educati. Azi cine se plange de regimul comunist? sunt acei smecheritongue care fura, care pun legile dupa cum ploua s. a. m. d.
Romania isi pierde din educatia, iar asta o transforma intr-o jungla, dupa cum am mai spus. Tinerii viseaza la mari vedete, mari cantareti, au idoli analfabeti. Parintii muncesc din greu si uita sa le acorde educatia. Internetul ii tampeste de mici, prin jocuri, filme, muzica...
Singurul lucru, care m-a determinat sa nu mai calc in Romania atatia ani a fost lipsa de educatie, a unei parti, din aceasta populatie, care ne duce pe calea gresita, a pierzaniei. Si orice incercare de schimbare e in zadar, aici daca ii educi pentru ei e cel mai urat cosmar...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai sa iti zic eu ceva, tineret mandria tarii...

Pe cand tu si eu eram doi pusti,
La televizor vedeai doar plus
Jucarele si desene
Numai sa te uiti la ele

Dar cum tara s`a schimbat
Lumea a mai involuat
Plin de porci americanizati
Si romani tiganizati

Plin de manelisti jegosi
Si de grasi plini de gogosi
Ce e porno e model
Ce e nou e doar cel chel
Generatia s`a prostit
Tara a cam putrezit

Asa-i peste tot in lume
De cand masonii se tin de glume
Au massmedia toata`n mana
Si la tv vezi doar p***

Nu imi spune ca e trist
Cand la 5 vezi doar ce`i trist
In fine nu mai conteaza
Caci Sarbu Adrian dicteaza
El e un mason si-atat
Generatii le-a f****
Nu mai zic de alte posturi
Unde mogulii fac mofturi
Cand le zici ca au furat
Tara noastra a plecat
Dincolo de noi si poate
Candva ne vom trezi din noapte

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca exista inventie pe lumea asta (si netul nu face exceptie) care sa nu aduca pe langa lucruri bune si dezavantaje.
La televizor vedem ceea ce ne dau aia, iar aia ne dau ce face audienta, asta e, sunt si ei un soi de SRL. Pentru ce nu ne place, avem diferite butoane: sunt 2 cu sageti (stanga/dreapta sau sus/jos), sau cel mai folositor e ala rosu.
Mai demult se inventase si joaca pe-afara, si niste jocuri ciudate, pentru care nu aveai nevoie de conexiune la net si, absolut incredibil, partenerul era chiar in fata ta. Se chemau "Nu te supara, frate", "piticot", "rummy", etc.
Imi place ca, inca de cand eram eu (imediat dupa '89) "generatie tanara" se spunea la fel: "Mai putem sa educam pe cineva? Poate generatiile tinere! Tineret, madria tarii!". Probabil ca si copii mei vor spune la fel, din pacate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@maryus37, crezi ca regimul politic nu poate influenta civilizatia...cum crezi ca am fi ajuns noi acum, daca nu ar fi intrat comunismul in tara? Foarte avansati in domeniul tehnologiei, si niste oameni fara pic de civilizatie. Probabil, am fi ajuns aproape ca marile puteriwinkingwinking. Daca esti in strainatate, probabil ai vazut cum toti adolescentii se ocupa cu iarba...(Italia, Spania), si ca ei nu tin cont de unele reguli tongue.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite cine vorbeste de educatie.Mai,tu ti-ai citit mesajele private ce le trimiti userilor ce nu sunt de acord cu tine? Cata ipocrizie aici, pe TPU...si mai spune-ti ca nu sunt idioti aici.Asta,maryus37,este dovada, fratilor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@c2rmen -Educatia se poate face si cu un sistem politic democrat, daca legile sunt gandite asa cum trebuie.
Dar mai intai educatia pleaca din familie, apoi in societate.

@anonim -Stai linistit, in Romania, prostii sunt aparati de lege. Nu am ce sa-ti fac. Nu vreau sa am probleme cu legeatongue Imi pare rau de tine; alt ratat din cauza foamei.