| hellou17 a întrebat:

Ce as putea face ca sa devin Chirurg, la ce profil ar trebui sa fiu la liceu si alte informatii daca mai aveti si puteti sa mi le spuneti

Răspuns Câştigător
| Apocalipsa22 a răspuns:

Din cunostintele cred trebui sa urmezi la liceu profilul stiinte ale naturii(e multa biologie si chimie)dar o sa te ajute la facultatea iar facultatea de medicina tine 6 ani. dupa ce faci 6 ani de facultate o sa iesi medic rezident pe ce vrei tu sa faci(in cazul de fata chirurgie, deci medic chirurg rezident)si rezidentiatul tine 6 ani. apoi 4 ani o sa fi medic chirurg specialist si apoi medic chirurg primar. Sper ca te-am ajutat. Funda?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa faci liceul pe profil de stiinte ale naturii. Apoi vei urma o facultate de medicina si, dupa terminarea acesteia, cu diploma de licenta, vei sustine examen de rezidentiat in specialitatea chirurgie.

| alessia5158 a răspuns:

Un liceu din filiera teoretica, profilul real si specializarea stiinte ale naturii ar fi cel mai potrivit pentru intentia ta de viitor.
Pentru o pregatire in domeniul medicinei si dobandirea unei specializari precum chirurgia va trebui sa parcurgi un "drum" lung de formare profesionala care insumeaza alti 11-12 ani de studii de nivel universitar(6 ani medicina generala + 5-6 ani specializare/rezidentiat) --- vezi, in link, durata specialitatilor de rezidentiat din grupa "specialitatilor chirurgicale " :https://lege5.ro/......reteaua-de

| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa faci un liceu sanitar si o facultate de medicina, ca sa poti ajunge chirurg.

| Adry05 a răspuns:

N-are legatura cu profilul ci cu facultatea.

| utilizatorcim a răspuns:

Poti sa faci orice profil. Nu prea contează, dar e mult mai greu sa dai la medicina daca mergi la uman. Dacă faci Filo sau sociale o sa ai nevoie de meditatii inainte de admiterea la facultate.

| AvalohAlyn a răspuns:

Liceu(stiinte ale naturii)+facultate de medicina 6 ani+ rezidentiat in chirurgie.
Succes!