| Ela_8933 a întrebat:

Ce calitati trebuie sa ai pentru a deveni un avocat de succes? oricine poate face dreptul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Oricine poate face dreptul, sa-l practici e mai greu, trebuie sa inveti tot timpul, apar tot timpul acte normative noi iar cele vechi se schimba des. Iti trebuie minte, memorie, prezenta de spirit, usurinta in exprimare si in redactare. Succes si numai bine!

3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Intr-adevar, oricine poate urma Facultatea de Drept, dar nu oricine poate ajunge avocat. In primul rand, pentru a ajunge avocat, in ziua de azi, trebuie sa cunosti un avocat, care sa te ia sub "aripa" lui ocrotitoare si sa poti face practica 2 ani. Fara aceasta practica nu poate ajunge nimeni avocat. Acelasi lucru este valabil si pentru notari. Dupa aceasta practica, trebuie sa dai examen pentru a intra intr-un Barou de avocati. Apoi, ca si avocat trebuie sa ai memorie f. buna, sa fii inteligent, nemilos, combativ, sa ai calitati oratorice (adica sa poti vorbi in fata unui public), sa cunosti f. bine legile, sa fii la curent cu noutatile in domeniu, sa ai multe cunostinte care sa te recomande eventualilor clienti si nu in ultimul rand, sa ai f. multe procese castigate pentru ca numele tau sa fie cunoscut in randul avocatilor si al clientilor.

| εїз a răspuns:

Nu, normal că nu oricine. Trebuie să înveţi, şi să termini facultatea de drept, dacă o termini, poţi avea şanse foaret mari să devi judecator sau avocat, depinde la ce profil vei fi.

Succes!

| Arynor a răspuns:

Pentru a fi un avocat, trebuie sa ai rabdare, tupeu de a te contrazice cu altcineva si mai ales... inteligenta de a demonstra ca tu ai dreptate.