| Andrei200202 a întrebat:

Ce cărți știți si recomandați pentru istoria religiei? cum s-a format, ce fel s-a raspandit, ce fel de efecte a avut/are in viata unui om? etc.

Ce carti recomandați pentru istoria României, de la Decebal pana aproape de zilele noastre. Imi puteți recomanda si niște cărți legate de evoluția omului?

Ce parere aveti despre cartea recent publicată a lui Cristian Presura: "Fizica povestită"? Am de gând să o cumpar, voi ce spuneți, merită cumpărată? Mă va ajuta să înțeleg noțiuni de fizică?(Eu dau bacul din fizică si ma gandesc ca m ar putea ajuta deoarece sunt 0. Recent a început sa imi placa fizica, probleme ei.) Ma gândesc ca nu i tarziu sa învăț fizica avand in vedere ca sunt clasa a 11-a. Presupun ca e o alegere buna sa incep cu aceasta carte pentru a mi pune bazele. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Emazio a răspuns:

Mircea Eliade: Istoria religiilor, si are mult mai multe studii despre asta.

Sapiens Scurta istorie a omenirii, si carti de Lucian Boia.

Nu am citit, insa planuiesc sa o cumpar in viitor. Cristian Presura imi pare un personaj destul de cultivat si binevoitor, cel putin din perspectiva mea de neinitiat in fizica complicata. Eu cred ca merita sa o cumperi.

2 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Cea mai interesanta este Istoria credintelor si ideilor religioase a lui M Eliade.

| Red24 a răspuns:

Citeste de Ioan Ianolide cartea Intoarcerea la Hristos.
Daca ai rabdare sa o citesti, o sa-ti placa.Este despre istorie,Dumnezeu, politica, viata in comunism, lupta pentru salvarea sufletului, etc.E ceva profund din care ai sa inveti multe lucruri