| Child a întrebat:

Ce credeti ca e mai bine? Filologie sau stiinte sociale(spuneti-mi si care sunt diferentele, ce se studiaza)?

Răspuns Câştigător
| Cocooos a răspuns:

Eu prefer st. sociale. La filologie se bazeaza mai mult pe limbile straine si nu poti urma prea multe facultati dupa aia, decat profesor, traducator, jurnalist. La st. sociale poti deveni pe langa profesor, jurnalist, si avocat, procuror, judecator, poti urma facultati ca Studii europene, studii politice, jurnalistica, stiintele comunicarii, relatii internationale, administratie publica, istoria si teoria artei. Materii mai noi ar fi logica(a 9 a), psihologia, ed. antreprenoriala(a 10 a) economie(a 11 a) si filosofie(a 12 a). E fain ca nici la filo, nici la st.soc. nu dai bac la matewinking

| ZeroZahar a răspuns (pentru Cocooos):

In afara de faptul ca se dau teze la materiile specifice fiecarei clase (logica, economie...), acest profil nu este cu nimic peste filologie. Cu stiintele sociale nu faci mai nimic in ziua de azi, de altfel, daca te uiti in tara si vezi situatia care este, nici cu filologia nu prea merge. Dar comparandu-le, la filo ai oportunitatea de a invatat 3, chiar 4 limbi staine si referitor la ceea ce ai zis tu, poti deveni la fel de usor jurist, avocat, prof, procuror, magistrat daca ai studiat la acest profil. Poti urma jurnalismul, cu toate ramurile lui sau SNSPA divizat in stiinte politice, management, administratie publica si inca doua ramuri pe care nu mi le mai amintesc sau Dreptul. In orice caz sunt cautate limbile straine, oriunde te-ai duce vei avea nevoie pe langa cele 2 hiper cunoscutele : franceza si engleza, trebuie sa mai stii cel putin una, mai ciudata sa zic asa, cum ar fi chineza, japoneza.

4 răspunsuri:
| poppies a răspuns:

Eu sunt la filologie.E chiar bine.E asa cum vreau eu-limbi straine, romana.Fac 2-3 ore de franceza si 3 de engleza, Am avut stagiara la engleza(o americanca) si la franceza(o frantuzoaica) care facea cu noi una din cele 3 ore, iar restul cu profi romani.Dau teza la romana, engleza, istorie(la istorie dau eu, dar e alternativa cu geografie) si latina.Latina e mai aiurea pentru ca nu mi place profa.nu ma suporta.dar in rest e ok.Pe partea reala nu se insista deloc.La mate ma asculta o data pe semestru daca stiu bine imi da 10 daca nu imi scoate media 8-9.De stiinte sociale nu stiu prea multe..am o prietena acolo in schimb.Stiu ca da teza la logica, in comparatie cu mine care-s la filo. Face multa istorie..romana ca mine.thinking Acum cum vrei. Daca-ti plac si limbile straine..alegi filo daca te axezi mai mult pe istorie/logica/romana..stiinte sociale. Good luck!happy

| angelRBD a răspuns:

Cel mai bine pentru tine este ceeea ce tie iti place.
La filologie se pune cel mai mult accentul pe romana, istorie, limbi straine, geografie... iar la stiinte sociale se pune accentul pe romana si psihologie

| Smokey13s a răspuns:

La filologie se pune cel mai mult accentul pe romana, istorie, limbi straine, geografie... iar la stiinte sociale se pune accentul pe romana si psihologie
La stiinte sociale pare mai usor dar psihologia iti da multe batai de cap...
ti-as recomanda sa intrii la filologie, chiar daca faci multa romana, dar scapi de matematica din clasa a 10-a, de fizica, chimie, informatica...