| Mentlegen a întrebat:

Ce credeti despre scoala Waldorf?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Se intampla sa stiu exact cum stau lucrurile cu scoala Waldorf; este un tip de scoala in care elevii invata, pe langa materiile de studiu, si felul in care trebuie sa se comporte in viata.De altfel, aceasta e si deviza scolii:pregateste copiii pentru viata.Acest scop este atins printr-o multitudine de activitati adiacente orelor de studiu.Se fac excursii tematice,practica de vara in vreo ferma,vizite la diferite centre de confectii manuale,intalniri cu pictori,fotografi si alti profesionisti ce pot da detalii sau chiar indruma copiii spre tipul lor de munca,se iau lectii de comportament social intr-un restaurant, sa zicem, camin de copii sau de batrani.Nu se neglijeaza studiul, iar rezultatele obtinute anul acesta la bacalaureat arata ca in liceele Waldorf chiar s-a facut carte.Personal am motive sa cred ca e o scoala buna; dar,ca in orice alta scoala, important este colectivul de profesori, corectitudinea si profesionalismul acestuia.Numai bine.

2 răspunsuri:
| buturuga a răspuns:

E groasnic acolo, sincer, oriunde e mai bine.

| VaSyyyyy a răspuns:

Sunt aproape de liceul asta, am un prieten care a facut doar clasa a II-a sau a III-a acolo si dupa spusele lui nu-i de bine. Am inteles ca gen faci o saptamana romana, o saptamana matematica...