| Andreeacnp a întrebat:

Ce deosebeste trasaturile textului stiintific de textul informativ jurnalistic de tipul stire, relatare ect?

Răspuns Câştigător
| carmen13 a răspuns:

In stilul stiintific sunt folosite cuvinte care nu sunt intelese de toate persoanele(in special termeni stiintifici, specifici domeniului la care se face referire in text), ci doar de catre cei care au cunostinte in domeniu, in timp ce in textele jurnalistice stilul este mai liber, iar cuvintele folosite sunt intelese in mod corect de catre cei care au studii cel putin primare (pentru ca se folosesc neologisme pe care nea ion din nu stiu ce sat uitat de lume poate nu le stie sensulbig grin)sper ca te.am ajutat...au trecut vreo 4 ani de cand le.am studiat dar te asigur ca informatia asta este corecta funda?big grin