HepHap
| HepHap a întrebat:

Ce e mai daunator societatii? Un intelectual cu scotch pe gura sau un prost cu portavoce?

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Ambele variante. happy
(Suntem oameni, perfecti nu suntem! tongue )

10 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Atunci cand cei care aveau ceva de spus au tacut, au iesit la suprafata scursorile cu pretentii de oameni cu convingeri. Ca de fiecare data sunt altele, in functie de oportunitati, asta e altceva. Ei au convingeri.
M-am intrebat de ce oamenii dotati intelectual, elevati, pregatiti, care ar avea ceva de spus nu isi fac auzite parerile, de ce nu se impun in fata multimii, a majoritatii? Ei ar aduce valoarea care lipseste, ar putea creiona un traseu social, politic al acestei tari. Sunt multe cauze care determina tacerea lor, personale dar si imprimate din afara.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Decat ineptiile strigate ale unui prost, mai bine tacerea unui intelectual. Per total, nici una nu este benefica societatii!

nony
| nony a răspuns:

Intelectualul se culca, se trezeste, e tot destept.Prostul,se culca, se trezeste si aici e grav, se crede destept.
Iti spun din toata inima - PROSTUL cu portavoce e animalul cel mai daunator.

| darrio2007 a răspuns:

Un prost cu portavoce.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Mai daunator decat cei 2, cred ca este cel care pune scotch pe gura intelectualului si ii da portavocea prostului.

| Vizitiul a răspuns:

Ceea ce scot din gura nu ma poate face periculos. In schimb, ceea ce fac, ma poate transforma intr-un pericol. Voiam sa spun, ca, si intelectualul poate deveni un pericol, chiar daca este cu scoth pe gura. Prostul este un pericol prin definitie. Deci, in ambele cazuri exista un pericol, doar ca-n cazul intelectualui, este doar unul de natura practica, pe cand, prostul, este periculos si-n teorie.

| Robert a răspuns:

Ambii sunt.

| hax0r a răspuns:

Caracter irelevant

| MuadDib a răspuns:

Intrebarea ta mi-a amintit de profesorul meu de mate din generala. El spunea ca exista 4 tipuri de oameni :
-cei care stiu ca stiu;
-cei care stiu ca nu stiu;
-cei care nu stiu ca stiu;
-cei care nu stiu ca nu stiu;
si mereu dupa ce-i insira, adauga : "de astia din urma, Doamne, fereste-ma!".
Eu sunt de acord cu domn' profesor happy

| kiki a răspuns:

Primul impuls ar fi sa raspund un prost cu portavoce.stau sa ma gandesc ca noi, societatea asta suntem acel intelectual(nu toti) cu scotch pe gura si sunt o gramada de prosti cu portavoce in jurul nostru si noi nu facem nimic.deci.cam greu sa raspund. oricum daca intelectualul isi da jos schotch-ul si spune ceva, nu il aude nimeni.cel cu portavoce urla prea tare.