| VIKZ a întrebat:

Ce este binele din punct de vedere filozofic?

4 răspunsuri:
| aleCsandrra a răspuns:

Nu prea o am cu filozofia dar cred ca este ceva pur, ceva care oricine si-ar dori si chiar vrea sa aiba. Ceva ce ne face sa ne simtim in siguranta si ne face sa fim siguri pe noi, cred. Sper ca e bun.

Răspuns utilizator avertizat
| Anby a răspuns:

Totalitatea actiunilor care nu dauneaza corpului si ii permin sa-si realizeze functiile naturale.
Bafta~!

| Anby a răspuns (pentru Anby):

Scuze cred ca am citit gresit intrebarea, fiziologic nu filozofic. Scuze!
Raspunsul este :binele filozofic este obtinerea fericirii, dar fericirea e de doua tiprui:
eudaimonista, unde fericirea se obtine facand fapte bune si traind rational.
hedonista, unde fericirea se obtine satisfacand nevoile fizice a unui mumar cat mai mare.Adica strict fiziologica.
Primul raspuns e: binele fiziologic.Bafta~!