| OmObisnuit a întrebat:

Ce este o injuratura? De ce p__a este considerat cuvant vulgar/jignitor/neadecvat iar penis nu daca au acelasi inteles? Aceasta dilema se aplica la toate
celelalte cuvinte considerate vulgare.

Răspuns Câştigător
| тecнιннιlα a răspuns:

Uite de exemplu daca spui: Esti o C**va suna diferit de Esti o dama de companie dar au acelasi inteles. Depinde daca vrei sa sune o injuratura sau nu. In general s-a obisnuit lumea ca anumite cuvinte sa fie folosite in mare parte in injuraturi. Cum a spus KenaSebi, dintre *** si penis, *** e folosita in injuraturi iar penis cam niciodata. Tine de mentalitate, de tonalitate, de expresie, de obisnuinta.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Penis este denumirea oficiala in medicina, biologie etc., de aceea este admisa folosinta.
Restul "sinonimelor" populare nu sunt cuvinte literare nici de specialitate.

| Crisstinayy12 a răspuns:

Am scris "l*ba" pe TPU și mi l-am cenzurat, eu voiam să spun lăbuță pisicii

Răspuns utilizator avertizat
| comyne a răspuns:

Poate ca ascesta e primul sens al cuvantului...zic sie eu