| Georgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii a întrebat:

Ce este PH-ul? Ca tot aud de PH-ul pielii si de astea.Am cautat in cartea de Chimie caci sunt in clasa a 7a dar ori nu am cautat bine ori nu stiu de ce nu gasesc un raspuns clar.
~funda~batting eyelashes

Răspuns Câştigător
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

PH este indicele de aciditate al unei substanţe. O substanţă care are pH sub 7 e considerată acidă, iar o substanţă cu pH mai mare decât 7 e considarat o substanţă bazică. (se calculează de la 1 la 14, apropo)
De exemplu sifonul are caracter acid (nu îmi vin exemple de substanţe cu caracter bazic)
Apropo, 7 are un caracter neutru: nici acid, nici bazic.

2 răspunsuri:
| bistriteanul a răspuns:

PH-ul reprezintă logaritmul cu semn schimbat al concentrației ionilor din solutie. Prin noțiunea de pH se exprimă cantitativ aciditatea (sau bazicitatea) unei substanțe, pe baza concentrației ionilor numiți hidroniu H3O+. Pentru soluțiile foarte diluate se consideră că pH-ul nu mai este egal cu concentrația hidroniului, ci cu concentrația molară a soluției.