| ĦαvɘƑȕη a întrebat:

Ce este portretul literar?

Răspuns Câştigător
| darkgirl58 a răspuns:

Portretul literar (fr. Portrait –descrierea unei persoane) este un procedeu literar și un tip de discurs
descriptiv care constă în prezentarea unui personaj literar prin reliefarea elementelor definitorii (trăsături
fizice, morale, psihice, model comportamental, raport cu realitatea / cu alte personaje, viziunea auctorială sau
cea a unui personaj / a unei comunități asupra lui);
Portretul poate fi în proză / în versuri; la realizarea lui se poate apela la oricare mod de expunere (narațiune,
dialog, monolog).