| doarEu001 a întrebat:

Ce este relatia de simbiozabig grin? o definitie ceva? funda urgent

Răspuns Câştigător
| Cαтєα21 a răspuns:

Simbioza este convietuirea dintre doua organisme ce nu pot exista unul fara altul (ex: arborii si ciupercile)

4 răspunsuri:
| elenutza27 a răspuns:

Acum 2 zile am facut lectia asta la biologie oh go on
Simbioza reprezinta asocierea dintre 2 organisme diferite de pe urma careia fiecare profita. Se mai numeste si mutualism.

| DenisaMetal a răspuns:

SIMBIÓZĂ, simbioze, s. f. Formă de conviețuire reciproc avantajoasă între două specii diferite de organisme [Pr.: -bi-o-] – Din fr. symbiose.

| Brezoianudiana a răspuns:

Mod de conviețuire (reciproc avantajos) între două sau mai multe organisme de specii diferite.

| Brezoianudiana a răspuns:

Asociere a două viețuitoare din specii diferite, care își duc viața în comun