| Faranume1929 a întrebat:

Ce este un atestat? Sunt clasa a 11 a si mi s-a spus ca daca dau atestatul la lb engleza nu mai dau proba de engleza la bac sau ceva de genul asta.

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E probabil vorba un atestat de competenta lingvistica pe care il sustii la scoala si care e egal cu 0, singura chestie la care o sa te ajute ca ca nu o sa mai dai competentele la engleza la bac, proba care oricum este printre cele mai simple. Sincer, e irelevant daca il dai sau nu, oricum dupa ca il dai o sa uiti de el si nu o sa te mai intrebe nimeni de el.

Atestarile de care zic restul oamenilor de pe aici sunt alta mancare de peste si n-au treaba cu subiectul. In primul rand ti le-au zis doar pe alea pentru limba engleza, daca vrei un atestat ca stii germana aia de la Cambridge nu o sa te poata ajuta, la fel si pentru franceza sau alte limbi.

In al doilea rand, daca nu cumva planuiesti sa mergi la o universitate din strainatate care iti cere sa dovedesti cu un document recunoscut international ca stii o anumita limba straina, sunt doar o pierdere de bani. Cand o sa vina vorba de angajare nu o sa te ia nimeni pentru ca ai o diploma, o sa te treaca printr-un interviu in limb aia si o sa vada daca o vorbesti.

O diploma de Cabridge sau IELTS o sa te ajute labac ca iti echivaleaza proba de competente lingvistice (pe care o treci doar daca esti prezent oricum) si la facultate in sensul ca o sa ti se echivaleze limba straina, dar iar e o vrajeala ca ala e genul de curs pe care il trece toata lumea, nu merita sa dai 7-800 de lei pentru asta.

| Violleta2022 a răspuns:

ATESTATUL de limba engleza IELTS sau Cambridge este un examen international foarte avansat, care il poti sustine la Ambasada Marii Britanii.

| ReddY25 a răspuns:

E vb de competente lingvistice

| felixf a răspuns:

Daca ai fi dat caitare in goole pe tel mobil ai fi gasit acest raspuns: https://www.followme.ro/......tru-examen