| anonim_4396 a întrebat:

Ce este un vector?(fizica)

Răspuns Câştigător
| didi66 a răspuns:

Vectorul este o marime fizica caracterizata prin modul (valoare numerica), directie si sens (orientare). Un exemplu de vector este forta. O forta este caracterizata prin pct. de aplicatie, valoare numerica(modul) directie si sens.
Sper ca te-am ajutat happy, succes

2 răspunsuri:
| Siiimo a răspuns:

Mărime matematică sau fizică definită printr-o valoare numerică, o direcţie şi un sens, reprezentată grafic printr-un segment de dreaptă. :*

| DushulRece a răspuns:

Deci sincer, cata logica sa ai sa intrebi asa ceva pe un site, in loc sa cauti pe google, sau un site specializat?