| Rëbý14 a întrebat:

Ce exemple de algoritmi folositi in viata de zi cu zi stiti?

1 răspuns:
| dandana2015 a răspuns:

Un algoritm foloseste date de intrare si furnizeaza date de iesire. In interiorul sau, se mai pot folosi date intermediare.
Finititudinea. Este una dintre proprietatile importante ale algoritmilor si consta in faptul ca dupa un anumit numar de pasi procesul trebuie sa se incheie.
Generalitatea. Un algoritm trebuie sa poata rezolva nu numai o problema particulara, ci o categorie  de probleme.
Optimalitatea. Un algoritm trebuie sa se execute intr-un numar cat mai mic de pasi pentru a se obtine un timp de executie cat mai mic alaturi de un consum mic de memorie. De exemplu, pentru a putea testa daca un numar este prim, este nevoie sa parcurgem doar de la 1 pana la n/2, unde n este numar testat. Pe cand daca am parcurge toate numerele pana la n – 1, ar dura mai mult si algoritmul nu ar fi optim.
Un algoritm va avea intotdeauna cel putin o data de iesire ce este legata de datele de intrare.
Cand plecei in vacanta, ca sa ajungi cat mai repede te uiti pe harta sa vezi care e drumul cel mai scurt de la A la B. Asta e cel mai uzual algoritm. Te duci la piata, la serviciu samd