| love10andra a întrebat:

Ce facem cand avem doua puteri de scazut cu aceeasi baza? Adica...inmultim,scadem,adunam expoentii? Sau ce facem?

Răspuns Câştigător
| bmerry a răspuns:

Doar daca ai inmultire se aduna exponentii, si daca ai impartire se scad. Daca ai adunare sau scadere, trebuie sa rezolvi puterea, si apoi le scazi/aduni normal...

6 răspunsuri:
| pandaAnna a răspuns:

Nimic nu faci cu exponenții... dacă ai înmulțire/împărțire exponenții se scad/se adună.
Exemplu: 2 la puterea 5 înmulțit cu 2 la puterea 3 = 2 la puterea 5+3
sau 2 la puterea 5 împărțit la 2 la puterea 3 = 2 la puterea 5-3
dacă ai scădere ridici mai întîi la putere apoi scazi.
Nu inventa bicicleta... ea e deja nventată.
Baftă. FUNDĂ? big grin

| anaid6 a răspuns:

Nici eu nu stiu.iar xLimee, daca am de ex. 25 la puterea 9999 ce fac?

| bmerry a răspuns (pentru anaid6):

25 la puterea 9999 suna imposibil, dar de obicei trebuie sa aduci la aceeasi baza, exact cum la fractii aduci la acelasi numitor.

| bitzuL a răspuns:

Nici unua nu e buna. dai un factor comun termenul cel mai mic si faci diferenta in paranteza. Ex: 3^8-3^5=3^5(3^3-1)