| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate e mai buna dintre cea de jurnalism, drept si actorie?

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă ai bani (și rude în Barou) și vrei să faci și mai mulți bani - alege Dreptul.
Dacă nu ai așa de mulți bani și nu-ți permiți s-arunci bani pe fereastră - alege o facultate care să te scoată cu o calificare și care să te ajute să faci bani. Or, actoria și jurnalismul nu se numără printre acestea.
E muuuuultă lume care face actoria - câți crezi că prind loc într-o telenovelă de doi lei făcută de MediaPro? Îți spun eu, maxim 0, 2%.
Restul ajung muritori de foame sau vecini cu muritorii de foame - în sensul că unii mai ajung pe la teatre și sunt plătiți cu un salariu de bugetar de până în 850 de lei (rareori mai mult).
Deci, mai gândește-te. Dacă n-ai bani, șterge jurnalismul și dreptul de pe listă - poți fi ziarist și fără facultatea de jurnalism (90% dintre jurnaliști - pe plan internațional vorbesc - nu au studii de jurnalism) dacă chiar te atrage ideea.

Salut.

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns (pentru kongeriket):

Si pana ala urma pe care sa o fac?

| kongeriket a răspuns (pentru Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu):

Niciuna dintre astea două, dacă n-ai bani sau rude în Barou.
Încearcă Politehnica, Medicina, Ingineria - facultăți care chiar te-nvață ceva practic în lumea reală și de pe urma cărora chiar poți obține un loc de muncă bun și din care să te susții.

| dragos9234 a răspuns:

Daca ai un sprijin financiar destul de bun din partea parintilor(sau a oricarui altcuiva) te poti duce la drept.
Daca vei studia dreptul poti ajunge notar iar daca vei avea suficienti bani iti poti face chiar tu o firma de notariat care te va ajuta extrem de mult din punct de vedere financiar.

| NemNUZ a răspuns:

Actorie, dar ca sa iti deschizi cabinet de avocatura iti rebuie cateva sute de milioane

| Analytical a răspuns:

Drept. Nick-ul tau nu prea vrea sa-si caute facultate. Oricum e funny. laughing

| panther2007 a răspuns:

Interesant nicklaughing intrebare ai gasit?laughing
Conteaza ce doresti fie o cariera activa fie o cariera cu multe acte
Dintre toate eu as alege dreptul, desi multe persoane aleg jurnalismul

| 21ndstillachild a răspuns:

None

| Scarlettt a răspuns:

Jurnalism sau actorie. Drept trebuie sa inveti ca prostu o multime de legi si degeaba pentru ca in ziua de azi sunt multi avoati. Nu merge la drept.