| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate pot să fac sau să merg undeva în domeniul spațial? Am auzit de Facultatea de Inginerie Aerospațială, dar mă aflu în stadiul în care nu prea înțeleg nimic la matematica/fizica, dar in acelasi timp mă pasionează astronomia. Îmi pot dezvolta undeva această pasiune?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Ca si pasiune puteti urma diverse cursuri.
De exemplu se fac cursuri de astronomie la Observatorul Astronomic din București.
Daca doriti sa faceti studii pentru licenta, aveti nevoie de fizica si matematică.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci axeaza-te spre agricultura, ca acolo nu se cere nimci matematica si nici fizica.

| johnnny123 a răspuns:

"Domeniul spațial" fără matematică și fizică, mai greu...

Mă rog, la nivel de hobby nu este necesar să fii vreun specialist în matematică sau fizică. Nu te oprește nimeni să iei un atlas de astronomie și să citești din el. Dar să lucrezi în domeniu nu ai cum fără științe exacte.

| Furnicuta000 a răspuns:

Facultatea aia e iadul pe pamant. Mananci matematica si fizica pe paine. Multi intra dar doar cei destepti o termina. Si apoi maxim te poti angaja sa repari avioane. Pe o caruta de bani ce-i drept...

| siriusblack98 a răspuns:

1. Stai cuminte ca nu te ia nimeni de pe bancile facultatii sa te bage in aeronautica spatiala. Stii si tu doar ca locuiesti in Romania si iti cere cate 5 ani minim de experienta si la 18 ani.
2. Ca sa lucrezi in domeniul de care vorbesti, nu doar ca trebuie sa mananci pe paine fizica si matematica, dar ar trebui sa fie pasiunile tale principale.
3. Am avut o colega de munca care terminase facultatea de astronomie din Bucuresti. Are 30 de ani si lucreaza intr-un call center si la ora actuala deoarece nu si-a gasit de munca in domeniu.

| mODIN a răspuns:

Deci vrei sa lucrezi in "domeniul spatial" dar nu intelegi nimic din fizica? Pai si ce anume vrei sa studiezi, mai exact? Sigur nu vrei de fapt sa inveti mai multe despre astrologie? laughing