| anonim_4396 a întrebat:

Ce facultate sa urmez?
Salutare tuturor.Nu am idee ce facultate sa urmez si am nevoie de putin ajutor.Ce va pot spune despre mine e ca am terminat liceul in 2011 profil tehnic in Galati dar am luat bacul abia in 2013.Credeam atunci ca nu am nevoie de scoala si ca peste hotare e mai bine, uite ca nu a fost sa fie si dupa o experienta de cateva luni in 2012 m-am intors in tara.Mi-am gasit un job si intre timp am realizat ca totusi e mai bine sa urmez o facultate asa ca m-am ambitionat si am luat bacul dupa cum ziceam anul trecut.Jobul meu tine de cablaje, fac diverse proiecte cu cabluri carora le atasez diferite mufe contacte sertizari etc. sincer imi place ceea ce fac si cred ca de asta ma descurc asa de bine.Ideea e ca mi-ar place sa fac in continuare asta dar nu stiu ce facultate ma ajuta in ceea ce vreau si daca e un job de viitor.Sunt genul de persoana careia ii place sa mestereasca,sa despice firul in 4, nu doar sa fac ceva ci sa aflu cum a functionat, de exemplu la munca am niste masini de sertizat(sper sa fie persoane care stiu ce sunt acestea)care m-au captivat si am vrut sa vad cum functioneaza.Sincer nuprea stiu ce sa mai zic dar sper ca este suficient pana acum. Sper sa ma ajutati cumva cu niste raspunsuri si sfaturi am nevoie de niste opinii.Va multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Faptul de a fi capabil de a face un cablaj nu arata ca esti capabil de a face o facultate tehnica, care este destul de grea si-ti trebuie cunostinte temeinice de matemaica si tot ceea ce inseamna fizica, si nu numai. Daca te crezi in stare, mergi la o facultate de profil electric/electronic.Bafta!

| Adytza31 a răspuns:

O facultate de profil tehnic/electronic!