| Elizu a întrebat:

Ce facultati poti urma dupa ce ai terminat liceul pe profilul stiinte naturale ( SN )? exceptand medicina

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista"profilul stiinte naturale"--- vezi structura inatamantului liceal:http://administraresite.edu.ro/index.php/articles/c357/

Niciun "profil real"nu este limitativ in alegerea unei facultati--- poti alege orice, chiar si o facultate de litere! Mai limitativ este profilul umanist--- nu poti opta pentru niciuna din facultatile care compun o universitate politehnica.

| MitroKta a răspuns:

La medicina veterinara laughing lasand gluma a o parte, eu am colegi la facultatea de constructii care au terminat la chimie-biologie/stiinte naturale sau la filologie si se descurca bine-binisor. Deci cum afirma cineva mai sus, conteaza sa te descurci. Bineinteles, unele facultati cer un anumit profil de la liceu, dar in principiu totul e sa vrei.
Pe de alta parte, daca ai urmat un profil in liceu si te duci la o facultate care n-are legatura cu profilul ala- arata ca esti o persoana schimbatoare/ sau ca n-ai beneficiat de o indrumare atenta atunci cand ai luat deciziile.
In orice caz, ai nevoie de succes si ti-l doresc din toata inima!

| Azµre a răspuns:

Biologie, Biochimie, Chimie, Veterinară, Stomatologie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice facultate vrei. Nu conteaza profilul ci materiile la care te descurci cel mai bine, sau care iti plac, pentru ca oricum scoala nu se face atat de multa si de calitate incat sa zici ca poti intra la medicina numai pe baza la ce ti-au predat ei in liceu.
Trebuie sa te pregatesti singura.
Facultatile care sunt printre cele mai bune au admitere, asa ca la fel cum te-ai fi pregatit la bio si chimie pentru medicina poti sa te pregatesti la orice altceva alegi tu.

| maritzandrei a răspuns:

Facultatea de stiinte ale naturi..ca de exemplu cea de la Babes Boliyai... funda?