| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

Ce fel de ortografie vi se pare mai bună: cea etimologică (precum ortografia adoptată în 1871 de către Academia Română) sau cea fonetică (spre care s-a mers treptat cu reformele din 1899, 1901, 1932 și 1953)?

1 răspuns:
| NumănumescBrBr a răspuns:

Majoritatea școlilor și instituțiilor de învățământ din România utilizează ortografia fonetică, în timp ce unele publicații și instituții academice utilizează încă ortografia etimologică. Personal cea etimologică o prefer.