| Anon96 a întrebat:

Ce fel de profiluri sunt la liceu, si ce facultate as putea sa urmez, ce ar putea ajunge? Niste sfaturi ar fi folositoare.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce-ti place sa faci si ce aptitudini ai.
In ceea ce priveste profilurile la liceu, exista profil uman(filologie), bazat pe romana, istorie, plus una sau doua limbi straine (acestea ar fi cele mai multe ore pe saptamana, de care ti-am zis); profil real(mate-info), bazat pe mate, fizica, chimie, bio, informatica; sau ar mai fi stiinte sociale(logica, sociologie...aici faci cam de toate); la mine in liceu exista si o sectie de pedagogie, adica viitori invatatori(fac practica pe la gradinite, etc).

Daca iti place romana si limbile straine, mergi la filologie. Daca esti buna la matematica, mergi pe profil real. Daca nu te poti hotari intre astea doua, mergi la socio-uman.

Ajungi la ce facultate vrei. Daca te stii la mate, intri oriunde, la profil economic. Daca nu, la profil economic e mai greu... dar se poate.Cu romana si limbile, poti merge la litere, la drept, la stiinte politice, la jurnalism... iarasi oriunde happy

7 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Mate-info:simplu, franceza sau engleza.contabila,secretara,politista,informaticiana,profesoara.ceva la birou in orice caz.
stiintele naturii.chimista,farmacista,doctorita.
stiinte sociale.-psiholog, ceva cu relatii cu publicul.
filologie:simplu, franceza sau engleza.-jurnalistca, criminalistica, redactor,...

| Demoiselle a răspuns:

Pai eu daca sunt la Stiinte ale naturii bilingv...inseamna ca obligatoriu dau la Medicina? Adica cad din start celelalte optiuni, doar pentru ca am facut mate-fizica in liceu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

anymauricaanica intreaba:
Ce fel de profiluri sunt la liceu, si ce facultate as putea sa urmez, ce ar putea ajunge? Niste sfaturi ar fi folositoare.
Ai un raspuns pentru anymauricaanica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu vreau sa dau la titulescu ce poti sa imi spui despre acest liceu? Si avreau la profil uman.:pe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.

| CattyElly a răspuns:

Depinde la ce anume liceu vrei sa te inscrii... Mi-ar fi de folos daca mi-ai spune numele liceului asta daca te-ai hotarat...Deoarece sunt licee cu un anumite profile. De exemplu eu am urmat un liceu cu profil teoretic care avea mai multe ramuri - profile uman care cuprinde filologie (lb romana, limbi straine, istorie) si stiinte sociale si profil real care cuprinde matematica-informatica si stiinte ale naturii(biologie si chimie). Eu am ales profilul real... Specialitate stiinte ale naturii. Si dupa liceu am ales sa urmez scoala postliceala de asistente medicale. Imi place mult, acum sunt in ultimul an. E decizia ta ce sa urmezi... Sper ca ti-am fost de folos. Bafta!

| a9n5 a răspuns:

Pai la liceu exista mai multe profile depinde de liceul
La liceele Teoretice:
-Matematica Informatica
-Stiinte ale Naturii
-Filologie
-Stiinte Sociale

Liceele cu program sportiv au profilele:
-Fotbal
-Handbal
-Atletism
-Mozaic

La liceele Teoologie profil:
-teologic

La liceele pedagogice profil:
-Invatator, Animator, Pedagog

La liceele de arta:
-Arhitectura, Design Vestimentar
-Muzica
-Pictura
-Teatru

Grupurile Scolare Industriale / Tehnice
-Protectia Mediului
-Electrica/Automatizari
-Economic
-Mecanica
-Constructii, instalatii si lucrari publice
-Industria Alimentara
-Comert
-Agricultura
-Electric
-Productie Media
-Electromecanica
-Chimie Industriala
-Turism si Alimentatie
-Estetica si igiena corpului omenesc
-Industrie Textila si pielarie