| Raluca1724 a întrebat:

Ce greutate avea Armstrong pe Luna daca pe Pamant impreuna cu echipamentul sau cantarea 84 de kg? Avand in vedere ca forta de greutate pe luna este de 6 ori mai mica decat pe Pamant.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Greutatea lui Armstrong pe pamant (luand acceleratia gravitationala pe pamant g = 10 m/ secunda la patrat) este:
G = 84 inmultit cu 10 = 840(N).
Raluca, daca pe Luna greutatea lui este de sase ori mai mica, asta inseamna ca pe Luna greutatea lui este 840 N/6 = 140 N.
Vezi ca n-a fost greu?

6 răspunsuri:
| Alien a răspuns:

14 kg!

| Raluca1724 explică:

Oricine stie acest lucru, ca asa faceam si eu. Dar este alt mod, la care iti da 140 Newtoni si nu inteleg cum sa aflu.

| Raluca1724 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri.

| Crypt a răspuns:

84:6=14kg Logic.

| buburacer a răspuns:

Acceleratia gravitationala inmultit cu masa egal kg. deci 13, 944 g

| Alien a răspuns (pentru buburacer):

Ce calcul ai facut tu de iti da 13, 944 g rolling on the floor