| archas a întrebat:

Ce inseamna cuvantul (termenul) FACHIRICA\ FAKIRICA?

Răspuns Câştigător
| tomthecat a răspuns:

Termenul "fachiric" sau "fachirică" are la bază substantivul FACHIR adică un călugăr sau ascet musulman ori hindus (care practică exercițiile yoga); (sens curent) prestidigitator, hipnotizator, îmblânzitor etc. de circ (originar din India). – Din fr. fakir.

Comportament fachiric / atitudine fachirică înseamnă conduita / stilul de viaţă / modul de acţiune şi trăire al unui FACHIR.

2 răspunsuri:
| Aberdeen a răspuns:

Daca in dictionar, sau dex nu gasesti acest cuvant sub forma de verb, inseamna ca pur si simplu nu exista in vocabularul limbii romane.
Eu am gasit in dex doar cuvantul FACHIR(fakir), ce vad ca inseamna ascet musulman din India.Nu pot corela si un verb cu acest context.

| Shukala a răspuns:

Nu cred ca exista aceste cuvinte sad