| Elena_Carmen_1993 a întrebat:

Ce inseamna fenotip si genotip?

Răspuns Câştigător
| andreeaghm97 a răspuns:

Este din genetica:genotipul este ceea ce avem in ADN si nu putem vedea cu ochiul liber, fenotipul este ceea ce vedem cu ochiul liber (genotip:aa-fenotip:ochi albastri).

Sper ca ai inteles.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Www.dexonline.ro cauta acolo.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/fenotip
GENOTÍP, genotipuri, s. n. Totalitatea proprietăților ereditare ale unui organism. – Din fr. génotype.

| Kiddagurl a răspuns:

Un fenotip este un ansamblu de caractere (atribute), sau trăsături, ale unui organism: de exemplu morfologia, proprietățile biochimice sau fiziologice, dezvoltarea, comportarea. Fenotipurile rezultă din exprimarea genelor organismului, din influența factorilor ambientali, ca și din posibila interacție a acestor două elemente.

Un genotip este compoziția genetică (în ansamblu sau parțială) a unei celule, organism sau individ; de obicei ea e determinată în raport cu un anumit caracter, sau o anumită trăsătură). Cu alte cuvinte, genotipul este compoziția în alele, relevantă pentru trăsătura de referință.

| Robert_Culita_1987 a răspuns:

Genotip se defineste ca totalitatea genelor unui individ; Fenotip se defineste ca interactiunea dintre genotip si mediu.Nu cred ca este corect sa spunem ca genotipul nu se vede pe cand fenotipul se vede deoarece fenotipul este genotipul plus, minus conditiile de mediu( favorabile sau nu)