| Misu1997 a întrebat:

Ce inseamna forma literara a unui cuvant?

Răspuns Câştigător
| dream77777 a răspuns:

In multe romane, poezii, etc., sunt scrise forme vechi ale cuvintelor. Daca ti se cere sa scrii forma literara a unui cuvant trebuie sa scrii forma actuala sau cea corecta. Ca de exemplu : forma literara a cuvantului "sa vie" este "sa vina". Sper ca te-am ajutat.happy

| Sorin07 a răspuns (pentru dream77777):

Foarte bine! M-ai ajutat si pe mine! :* big grin big grin

13 răspunsuri:
| trol123 a răspuns:

In multe romane, poezii, etc., sunt scrise forme vechi ale cuvintelor. Daca ti se cere sa scrii forma literara a unui cuvant trebuie sa scrii forma actuala sau cea corecta. Ca de exemplu : forma literara a cuvantului "sa vie" este "sa vina". Sper ca te-am ajutat happy big grin tongue

| bicutica a răspuns:

In multe romane, poezii, etc., sunt scrise forme vechi ale cuvintelor. Daca ti se cere sa scrii forma literara a unui cuvant trebuie sa scrii forma actuala sau cea corecta. Ca de exemplu : forma literara a cuvantului "isvor" este "izvor".

| Sorin07 a răspuns:

Adica forma literara a cuvantului sa spuie est sa spuna.In concluzie sunt forme batranesti si tu sa le spui ca in timpurile astea.Te-am ajutat. big grin tonguebig grin happy

| Eugen_Constantin_1990 a răspuns:

Mersi m-ai ajutat

Alte răspunsuri
| daiamihaela a răspuns:

Mersi, m-au ajutat mult comentariile big grin

| nunul9 a răspuns:

Mersi si pe mine m-ai ajutat

| Ioana_Carla_1998 a răspuns:

In multe romane, poezii, etc., sunt scrise forme vechi ale cuvintelor. Daca ti se cere sa scrii forma literara a unui cuvant trebuie sa scrii forma actuala sau cea corecta. Ca de exemplu : forma literara a cuvantului "sa vie" este "sa vina". Sper ca te-am ajutat.happy

Alte răspunsuri