| ClaudiaV17 a întrebat:

Ce inseamna ion 'activ'? Este pozitiv sau negativ?
Am citit ca ionii pozitivi pot avea efecte negative asupra sanatatii si dispozitiei. De ceva timp folosesc un produs pentru par care elibereaza ioni 'activi', conform producatorului, si am observat ca ma simt destul de rau dupa (stare de apatie, greata, dificultate in concentrare). Va multumesc mult pentru raspunsuri si imi cer scuze pentru cunostintele mele slabe de fizica.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io stiam ca ionii activi tin de eletricitatea statica.Creierul tau are si el un camp eletromagnetic in urma impulsurilor electrice produse de neuroni, ca in orice circuit electronic. Daca porcaria aia iti neutralizeaza descarcarile statice si alte campuri electromagnetice, e normal sa te simti asa.
Io ma spal cu wash&go, da nu plec niciodata.