| Ruines a întrebat:

Ce inseamna licenta (la facultate)?

6 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Obtinerea diplomei de absolvire.

| deeadeea111 a răspuns:

Licenta este ca un fel de examen la finalul facultatii care consta atat intr-un test scris cat si realizarea unei lucrari de licenta

| neutrino a răspuns:

Absolvirea unei facultati se face in urma unui examen, in urma caruia obtii licenta, adica acea diploma care-ti da dreptul sa profesezi. Examenul, se mai numeste " examen de stat".

Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns (pentru Ruines):

Dupa ce termini o facultate, poti urma cursuri pentru pentru a te specializa in diferite domenii. Prima forma de specializare este "Master-ul", care dureaza unul-doi ani, iar urmatoarea specializare este "Doctoratul" care dureaza trei-patru ani.

| anapricopi76 a răspuns:

Buna.Licenta este atunci cand primesti acea diploma in urma absolvirii unei facultati.