| pastru009 a întrebat:

Ce inseamna limba vulgara? >:

Răspuns Câştigător
| wolder a răspuns:

Noi am invatat la romana

limba romna are originea pur latina, dar din latina vulgara (care inseamna latina vorbita), nu din latina clasica (adica literara)

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să folosești cuvinte obscene!
Pa, pa.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Legiuitoarea):

La fel am crezut si eu.Vezi linkul dat de mine.

| OnuOnulică a răspuns:

Adica injuraturii.

| kyGirL a răspuns:

Inseamna ca spui cuvinte urate care nu isi au rostu...

| z0r3Ns3n a răspuns:

Atunci cand vorbesti urat...E limba vulgara

| pastru009 explică (pentru z0r3Ns3n):

Limba vulgara nu inseamna cuvinte urate/injuraturi etc.Limba vulgara inseamna de fapt limba poporului(din latinescul vulgus=popor) si in nici un caz vocabular urat etc.Asa a fost inventat de romani de-a lungul poporului nostru.

| TazHD a răspuns:

Limbajul vulgar este atunci cand vorbesti urat si injuri!

| MariusBM26 a răspuns:

Limba vulgara esti latina din cate stiu.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru MariusBM26):

Bună.
La tine, limba latină înseamnă vulgară?
Pe la școală mergi?
Pa, pa.

| Dani3l1 a răspuns:

Inseamna cuvinte urate care nu-si au rostu.Accest tip de limbaj este folosit in special de oameni care nu au pic de educatie. Funda?

| pastru009 explică (pentru Dani3l1):

Limba vulgara nu inseamna cuvinte urate/injuraturi etc.Limba vulgara inseamna de fapt limba poporului(din latinescul vulgus=popor) si in nici un caz vocabular urat etc.Asa a fost inventat de romani de-a lungul poporului nostru.