| Robeeert1 a întrebat:

Ce înseamnă mai exact celulifug (termen la biologie)?

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Bănuiesc că te referi la axoni, care sunt celulifugi.
Termenul de celulifug aici se referă la faptul că axonii conduc impulsul nervos dinspre corpul celular spre periferie. Deci termenul celulifug se referă la sensul acesta de conducere.

Dendritele de exemplu, sunt celulipete, ele conduc de la vârf spre corpul neuronului.

Deci mai pe românește "celulifug"=fuge de corpul celular, merge departe de el, iar "celulipet"=merge spre corpul neuronului.

| Robeeert1 explică (pentru MadRaven):

Mersi mult, m-ai ajutat sa înțeleg.

| 95N a răspuns (pentru MadRaven):

Sau altfel spus celulipet este impulsul aferent si celulifug este cel eferent

3 răspunsuri:
| dirtydancer700 a răspuns:

Definiția exactă a cuvântului o găsești în dicționar.Cat despre biologie, sistemul nervos este alcătuit din două tipuri de celule, axonii-prelungiri celulifuge, despre care vorbesti si dendritele, prelungiri celulipete.