| Neagu_Gabriela_1995 a întrebat:

Ce inseamna "Optiunea bate media." in admiterea pentru facultati?

Răspuns Câştigător
| Ronnix a răspuns:

Presupunand ca elevul A are media de admitere 8.80 si optiunea X pe locul 2 in fisa de optiuni, iar elevul B are media de admitere 8.70 si optiunea X pe locul 1 n fisa de optiuni, candidatul B are prioritate la repartizarea pentru optiunea X, avand optiunea X pe locul 1.

| Sofocle07 a răspuns (pentru Ronnix):

O aberație. Ce înseamnă,, are prioritate"?
Elevii sunt parcurși în ordine descrescătoare după medie, deci prima oară se ajunge la elevul A. I se verifică prima opțiune, și dacă nu are loc, a doua, și dacă nu, a treia ș.a.m.d. Abia după ce a fost repartizat la elevul A se trece la elevul B, deoarece elevul A are media mai mare.

1 răspuns: