| csn20 a întrebat:

Ce inseamna PARADOX?
Da nu mai dati copy & paste dupa alte site-uri ca nu inteleg nimic, am mai gasit asa ceva, ii rog pe cei care stiu, sa raspunda cu, cuvintele lor. Cei ce nu stiu nu mai raspundeti aiurea.

Răspuns Câştigător
| Caracteromule a răspuns:

Cum sa-ti zic, un lucru care teoretic e IMPOSIBIL, dar practic e foarte usor de realizat, de exemplu, o coaja de nuca pluteste pe apa, ca e usoara, dar cine s-ar gandi ca o nava de cateva mii de tone ar pluti, unii zic ca e imposibil, dar uite ca e f posibil

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Mai usor ii sa-ti dau un exemplu, paradox este ca, desi lumea este rotunda, oamenii tot pe la colturi...

| shadovv a răspuns:

Paradox nu stiu ce inseamna dar stiu ca lumea este paradoxala.

| sabin89 a răspuns:

Paradoxal, acest cuvant - paradox - este chiar greu de explicat.

| Azµre a răspuns:

Paradox - Un enunț contradictoriu tot odată demonstrabil. Adică un enunț, o definiție care este în contradictoriu cu adevărul dar tot odată demonstrabil,
Dau exemplu:
Un paradox economic... dacă azi pâinea este 1 lei cererea este la un nivel de plutire, iar mâine pâinea se va face 10 lei, cererea va fi chiar și de 10 ori mai mare decât oferta de piața prin urmare se va cumpară mai multă pâine când va fi 10 le idecât atunci când a fost 1 leu.
Painea este un bun care întotdeauna se va cumpară în cantități mari, iar creșterea bruscă face cumpărătorul să cumpere mai mult, cu gandul că se va mai putea scumpi iarăși.

| cammm a răspuns:

Paradox inseamna ceva demonstrabil dar in acelasi timp contradictoriu, adica un enunt fals dar sia devarat in acelasi timp.

Cu placere