| maryusGosSu a întrebat:

Ce inseamna preacurvie? din cate am inteles este atunci cand intretii raporturi intime cu o femeie care nu esti legata de ea prin cununie,, prietena, femeie maritata, prostituata,, etc? am marturisit asta la preot? Este bine sau nu,
astept raspuns!
funda!

Răspuns Câştigător
| Ionica9119 a răspuns:

Greseala recunoscuta in biserica in fata preotului este iertata. Deci ai facut bine.
Cat despre preacurvie, ai inteles bine. Preacurvia este atunci cand te duci la prostituate foarte des, la femei maritate sau cand intretii relatii sexuale cu o femeie de care nu te leaga nimic religios.

3 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Curvia se numeste preacurvie, cand cineva lasa sotul legitim si se duce la altul. In Vechiul Testament se pedepsea cu moartea. "Daca un om preacurveste cu o femeie maritata, daca preacurveste cu sotia aproapelui sau, omul acela si femeia sa fie pedepsiti cu moartea" (Lev. 20, 10; Deut. 22, 22). In Noul Testament nu se mai da pedeapsa cu moartea trupeasca, dar s-a legiuit pentru preacurvari moartea sufleteasca, adica, osanda in muncile vesnice daca ei nu se pocaiesc: "Nu va inselati singuri: nici curarii, nici inchinatorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomitii, imparatia lui Dumnezeu nu o vor vedea. preacurvíe (preacurvíi), s. f. – Destrăbălare; se zicea în vechiul drept despre toate păcatele carnale comise cu o femeie care nu era prostituată (caz în care se zicea curvie). De la curvie, cu pref. sl. prĕ-, după modelul sl. prĕljubodĕjstvo. – Der. preacurvă, s. f. (femeie adulteră); preacurvar, s. m. (adulter; destrăbălat); preacurvi, vb. (a se destrăbăla). PREACURVÍE s. v. adulter, corupție, crailâc, decadență, decădere, depravare, desfrînare, desfrâu, destrăbălare, dezmăț, imoralitate, infidelitate, înșelăciune, necredință, perdiție, perversitate, perversiune, pervertire, pierzanie, pierzare, stricăciune, viciu.

| maryusGosSu explică:

Am inteles ca te retine dela impartasit acest pacat.de fapt in unele carti 25 de ani,mie preotul mi-a zis sa am grija mai usor cu asta. dar dk vreau sa ma impartasesc se poate, dar din cauza ca nu am putut dormi si-am consumat seminte si guma de mestecat nu m`am mai impartasit, nu conteaza spoveditul e important

| flower_3416 a răspuns:

Buna,ai dreptate cam asta inseamna preacurvie, in concluzie ai marturisit corect.