| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa fi un om pierdut? si ce inseamna sa fi un om total pierdut?

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Greu de explicat. Imi vine mai usor sa ti-l dau exemplu pe chiftelutacrocanta asta de la noi de pe site. Urmareste-l si o sa-ti dai seama despre ce vorbesc. In orice caz, un om pierdut este, dupa mine, unul care a ajuns la o varsta si nu si-a gasit un rost. Nu are nevasta, nu are copii, nu are serviciu, nu are studii, nu are viata sociala, nu are prieteni. Hai sa-ti mai dau un exemplu, poate intelegi mai bine ce vreau sa zic: am un asemenea vecin de vreo 35 de ani pe care tin minte ca nu-l mai vazusem de ani buni. Credeam ca e plecat prin strainatate la munca. Intr-o zi m-am intalnit cu tatal lui vitreg care mi-a povestit tot ce se petrece in casa aia. Mi-a spus cum baiatul lui vitreg se trezeste, cum mananca, cum ii e lene sa faca si cea mai usoara treaba si cum se aseaza in pat si sta toata ziua pe Facebook. Nu munceste, nevasta l-a parasit, este, deci un parazit. Il intretine mama sa. De asemenea, m-a oripilat, dar m-a si amuzat cand mi-a povestit ca, de lene, obisnuieste sa manance ciorba rece direct din oala cu ibricul. Asta este, deci, pentru mine, un om pierdut.

| NAT0 a răspuns:

Depinde de context.

| KenNine a răspuns:

Un om pierdut inseamna:
1. mintea e pierduta
2.Ori necazuri care poti sa le treci dar stai mai mult timp analizandu-le
Om pirdut de tot:
1.Om care nu mai ai ce face (bolnav pshic)
2.Cand pierzi tot si simti ca nu mai poti trai.
Opinia mea.

| Julizz a răspuns:

Un om pierdut e un om care pierde partial notiunea realitatii, a timpului si/sau a integritatii.
Un om total pierdut este un om care nu intelege fenomene simple, nu este capabil sa isi inteleaga actiunile si nu isi poate asuma nici una dintre deciziile pe care trebuie sa le ia.