| MssX a întrebat:

Ce inseamna sa fii un bun cetatean?

Astept raspuns. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| IchHabeKeineName a răspuns:

PENTRU A FI UN BUN CETATEAN ESTE SUFICIENT:
-sa fii politicos
-sa respecti legile
-sa fii un om bun
-sa participi la vot
-sa participi la rezolvarea problemelor comunitatii
-sa fii informat politic
-sa. ti iubesti patria
-sa fii cinstit si harnic
-sa respecti legile si sa participi activ si responsabil la viata poilitica a societatii. Funda?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un bun cetatean este acela care isi exercita cu buna credinta drepturile, isi indeplineste corect indatoririle fundamentale prevazute in Constitutie, precum si pe cele prevazute in alte acte normative. Numai bine!

| MisterKat a răspuns:

Salutare! Referitor la intrebarea ta, din punct de vedere legal, ioandelasal ti-a dat un raspuns complet. Din punct de vedere moral, social as mai completa ca : un bun cetatean e acel om care e cinstit in ceea ce face si cu el insusi. O seara buna!

| mihaibrasov a răspuns:

Inseamna sa te duci la Let's do it Romania si sa vii mai prost decat ai plecat dupa ce te-ai taiat intr-un ciob de sticla.

| shadovv a răspuns:

Inseamna sa nu te supui legilor. Sistemul e defect.
inseamna sa ia melodia asta la suflet
http://www.youtube.com/watch?v=4dEbgOAcblE

| Sinedd a răspuns:

Sa respecti legile in primul rand.