| Zoey112 a întrebat:

Ce inseamna segregare la biologie (genetica)?

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Fenomen în hibridarea sexuală a plantelor, constând în separarea eredității materne de cea paternă, în anumite celule diferențiate.

+ Legile lui Mendel!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Legile_lui_Mendel

| Ibrahimovic a răspuns:

Este vorba desprea a doua lege Mendeliana care se refera la segregare.
Aceasta este o dihibridare(incrucisarea intre doi parinti care difera prin doua perechi de caractere!
Funda?

| Marinescu_Alexandra_1998 a răspuns:

Nu stiu sa zic un sinonim exact...dar eu inteleg distributie...de exemplu raportul de segregare e 3D :1r( 3 dominante la una recesiva)