| maruletzuuu a întrebat:

Ce inseamna submultime? Dau funda pentru cel mai rapid raspuns, dar si cel mai corect.

Răspuns Câştigător
| MeAndMe1000 a răspuns:

Multimile se noteaza in numai cu litere mari(A,B,C...),iar submultimile se noteaza cu litere mici(a,b, c...), acestea fiind elementele unei multimi.De exemplu A(multime){a,y, d, g(submultimi}.

| NujCsz a răspuns (pentru MeAndMe1000):

Si o multime A este submultimea lui N?( N vine de la multimea nr naturale)

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce poate sa insemne sub(o)multime?
Nu-ti prea place sa gandesti, asa-i? Da dureri de cap, nu? Tot joaca pe PC-u' parintilor ramane cea mai viabila (http://dexonline.ro/definitie/viabil) solutie, nu?

| CrisHihi a răspuns:

A={1, 2, 3} Cate submultimi are multimea A? paisad1, 2);(1, 3);(2, 3) si asa mai departe, iar daca multimea are mai mult de 3 elemente, submultimea poate avea si ea mai multe elemente.Cred ca exemplul asta te poate ajuta...

| ionut66 a răspuns:

Ex :
A={abc}
A= Multime
a, b, c = submultime!