| cezar19 a întrebat:

Ce inseamna veni vidi vici?

Răspuns Câştigător
| Raiden a răspuns:

Pai vine din latina.
Veni - indicativ perfect activ. ( de la infinitivul venio, ire, veni, ventum ). Indicativul perfect activ se traduce prin perfect compus, deci, am venit.
Vidi indicativ perfect activ. ( de la infinitivul video, ere ). Indicativul perfect activ se traduce prin perfect compus, deci, am vazut.
Vici indicativ perfect activ. ( de la infinitivul vinco, ere ). Indicativul perfect activ se traduce prin perfect compus, deci, am invins.
Sunt cuvinetele rostite de Iulius Cezar care a anuntat victorie obtinuta in 47 i.Hr. impotriva armatei lui Farnace din Pont.

| Iulian3038 a răspuns (pentru Raiden):

Omul a intrebat ce inseamna nu sa- i spui tu toata wikipedia

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Sunt cuvintele lui Cezar rostite in urma unei victorii usoare intr-o batalie cu galii, daca nu ma insel:"Am venit, am vazut, am invins!"

| anad a răspuns:

"Eu am venit, am vazut, am cucerit "este mesajul pe care Iulius Cezar il trimite Senatului la Roma dupa batalia de la Zela, mai 47 i.Hr.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Am venit, am văzut, am învins.

| Klara a răspuns:

Pai te cheama Caesar si nu stii ce a zis Caesar?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am venit, am vazut, am invins!"
Rostite de Iulius Cezar. happy
El a venit, a vazut si a cucerithappy