| Draaaaven a întrebat:

Ce inseamna "Veni,vidi, vici" sau de la ce vine?

Răspuns Câştigător
| VyrusEleven a răspuns:

Veni, vidi, vici (lit. din latină venii, văzui, învinsei respectiv am venit, am văzut, am învins) este fraza prin care, potrivit tradiției, Iulius Cezar a anunțat extraodinara victorie obținută în 47 î.Hr. împotriva armatei lui Farnace din Pont. Sper ca asta este raspunsul pe care il cautai. Bafta

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

-Am venit
-Am vazut
-Am invins.

| oprescudorin11 a răspuns:

Vine din latina "am venit, am vazut, am invins', parca Caesar...nu sunt sigur.

| Rakanishuu a răspuns:

Am vazut. Am venit. Am invins.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Eu cand am jucat rolul lui Iulius Cezar impotriva lui Farnace din Pont si armatei acestuia in 47 î.Hr. trebuia sa zic Veni, vidi, vici, adica am venit, am vazut, am invis, am gresit si am nimerit aiurea... am venit, am vazut si am plecat laughing

| WeAreSmart a răspuns:

De ce nu-l intrebi mai intai pe nenea Google? Veni, vidi, vici (lit. din latină venii, văzui, învinsei respectiv am venit, am văzut, am învins) este fraza prin care, potrivit tradiției, Iulius Cezar a anunțat extraodinara victorie obținută în 47 î.Hr. împotriva armatei lui Farnace din Pont.
Sintagma este citată în Viața lui Cezar (50, 6), una dintre faimoasele opere biografice ale scriitorului grec Plutarh.
Citat din Wikipedia happy

| perladunarii a răspuns:

Salut
am venit, am văzut, am învins
si e in latina!

| crinutzazozo a răspuns:

Am venit am vazut am invins