| anonim_4396 a întrebat:

Ce intelegeti voi pin notiunea de constiinta?

1 răspuns:
| SameMistake a răspuns:

Constiinta este, dupa parerea mea, judecata proprie interioara lasata de Dumnezeu in fiecare dintre noi, care ne ajuta sa diferentiem binele de rau, sa prevenim viciile si dependentele, mai exact, sa ne ferim de pacate.
Constiinta functioneaza atata vreme cat pacatul nu devine un viciun(deci nu se repeta). Spre exemplu, un om care este fumator de ani de zile, nu mai are remuscari atunci cand trage un fum sau cand isi cumpara pachetul de tigari. Deci constiinta lui in ceea ce priveste acest viciu, este distrusa(dar poate fi refacuta daca se lasa de fumat). Insa un adolescent care spre exemplu este abia intrat in contact cu fumatul, se va simti usor stanjenit sau neobisnuit cand isi va cumpara poate primul, al doilea pachet de tigari. Deci, constiinta lui inca functioneaza. Inca il ajuta sa NU intre in acest pacat cu adevarat, sa stea departe de acest viciu.
Concluzionand, constiinta ne ajuta sa nu cadem in patima.