| 20 a întrebat:

Ce intrebari are cazul Genitiv?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine n-a invatat? E o intrebare buna, nu?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cazul genitiv are mai multe întrebări, care depind de funcțiile sintactice.

NUMELE PREDICATIV (cu/fără prepoziție specifică) răspunde la întrebarea: "cum este subiectul?" sau "Ce se spune despre subiect?"
ATRIBUTUL GENITIVAL (cu/fără prepoziție) răspunde la întrebările: a cui, ale cui, al cui, ai cui?
CCM cu PREPOZIȚIE răspunde la întrebarea "Cum?"
CC de CAUZĂ (cu prepoziție) răspunde la întrebările "Din ce cauză?", "Din ce pricină?"
CC de SCOP cu prepoziție răspunde la "Cu ce scop?, În ce scop?"
CC de CONDIȚIE cu prepoziție răspunde la "Cu ce condiție?"
CC SOCIATIV "Împreună cu cine?" etc

Dacă ești în clasa a V-a, e normal ca profesorul să te învețe doar întrebările atributului genitival
(a cui, ale cui, al cui, ai cui?)

| WhiteLife a răspuns:

A, ai, ale, alor cui?

| Bibble a răspuns:

A/Ai/Ale/Al cui? De asemenea, in genitiv stau si substantivele precedate de prepozitiile: contra, dedesubtul, deasupra, inaintea, inapoia, asupra, impotriva etc (toate terminate in "a" sau "ul" in afara de aidoma si asemenea, care stau in cazul dativ)