| lucigabi a întrebat:

Ce lectii/capitole trebuie sa invat pentru bac la biologie clasele IX-X? funda!

5 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

E valabila programa din 2012, care este aceeasi cu cea din 2011.
descarc-o de aici
http://www.ebacalaureat.ro/arhiva-programa_bac_2011_biologie-123.html

Uite si comentariul de la Ministerul Educatiei:Ministrul educaţiei a publicat un ordin prin care programele câtorva materii au fost uşor modificate pentru bacul din 2013, la disciplinele: matematică, fizică, chimie, logică argumentare și comunicare și economie, (urmând ca pentru restul disciplinelor s-a aprobat folosirea în continuare a programelor publicate în anul 2011 )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta programa pentru bac la biologie. Eu am dat XI-XII. Nu stiu ce ai de invatat, dar programa stie.

| Flynn2001 a răspuns:

Pe toate, stiu cum suna. Iti iei un caiet si in el scrii ideile principale ca sa inveti mai usor. Eventual, subliniezi. Funda?

Alte răspunsuri
| lamborghin1 a răspuns:

Clasa a 9-a:
1.structura,ultrastructura si rolul componentelor celulei
2. diviziunea celulara
3.ereditatea si variabilitatea lumii vii
4.mecanismele transmiterii caracterelor ereditare
5.recombinare genetica prin schiim reciproc de gene
6.determinism cromozomal al sexelor
7.influenta mediului asupra ereditatii
8.genetica umana

Clasa a 10-a:
1. tesuturi vegetale
2. tesuturi animale
3. functiile de nutritie
4. functiile de relatie
5. functia de reproducere

Funda?