| ShiNee a întrebat:

Ce lucruri interesante despre matematica stiti? sau spuneti-mi niste legaturi intre matematica si viata de zi cu zi.

Răspuns Câştigător
| Matusha a răspuns:

Cum stii ce rest trebuie sa primesti la magazin atunci cand cumperi ceva si nu ai bani potriviti? eu stiu cazul unui invatator care avea un baietel rrom in clasa si nu reusea sa il invete sa socoteasca pana intr-o zi cand a avut fericita idee sa scoata bani din buzunar si sa il puna sa socoteasca cu bani. surpriza! era cel mai rapid copil la raspunsuri.asa ca...la ce foloseste matematica?

7 răspunsuri:
| Wtf9000 a răspuns:

Pai cam tot ce tine de viata are legatura cu matematica...

| Bacemi a răspuns:

In anul 585 i. Hr. utilizand proprietatile de divizibilitate a numerelor, Thales din Milet (636 - 546 i. Hr.) prezice o eclipsa de Soare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un matimatician in inima trebuie sa fie macar putin poet, iar un poet in inima trebuie sa fie matimatician.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un lucru interesant este ca legile matematicii sunt incalcate cand este vorba de VIATA, in cazul vietii 1+1=1.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata matematica e interesanta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mama stiintelor