| Rd_Iuly_2000 a întrebat:

Ce lucruri sunt considerate semne la evaluarea nationala de clasa a 8-a?

1 răspuns:
| Elena9328 a răspuns:

Conform metodologiei de examen, scrierea numelui candidatului pe foile tipizate în afara rubricii care se sigilează, precum şi orice alte semne distinctive care ar permite identificarea lucrării, atrag după sine anularea ei. Puteţi scrie doar cu cerneală sau pastă de culoare albastră, iar pentru executarea schemelor şi a desenelor folosiţi numai creion negru. Folosirea altei culori poate fi considerată semn distinctiv. Când greşiţi, tăiaţi fiecare rând din pasajul greşit cu o linie orizontală. Mai multe linii pot fi considerate semn. 5 Anularea unei lucrări se poate face după încheierea examenului şi în situaţia în care corectorii găsesc răspunsuri identice la mai mulţi candidaţi.
Și mai sunt sa nu ștergi cu picul sau cu pasta corectoare.
Sa nu incercuiesti
Sa nu pui punct după
Exemplu : 1.
Sa nu schimbi pixul cu alta culoare
Sa te uiți să nu apară stilul pe cealaltă foaie, altfel ești nevoi sa o schimbi.